Ako sa vyrába štetec? V rukách často držíme produkty, o ktorých nám ani nenapadne premýšľať, ako vôbec prichádzajú na svet. Pritom práve pri ich výrobe treba kreativitu, talent, znalosti a odborníkov, ktorí im rozumejú.

Svoje o tom vedia aj v strojárskej výrobe Rotek v Nižnej na Orave, ktorú založil Anton Tekeľ. Predtým, než rozbehol vlastnú dielňu, sám pôsobil ako konštruktér. V Roteku sa vyrábajú vstrekovacie formy, jednoúčelové stroje, meracie, montážne a zváracie prípravky, ale aj ohýbacie a strižné nástroje.

Nemusíte byť ani strojár, aby ste týmto výrazom rozumeli. Ak ste sa stretli s PET fľašou, lopatou na sneh alebo vedrom, tak aj pri takýchto produktoch stojí na ich začiatku práve strojárska výroba.

Boli sme pri tom, ako sa v Roteku vyrába štetec, presnejšie ako sa vyrába vstrekovacia forma, z ktorej vzídu milióny štetcov. Rotek ju vyrobí a tá sa potom odovzdá klientovi, ktorý ju bude nespočetne veľakrát napĺňať plastovou hmotou. Štetec je úplne bežný výrobok, ktorý neváhame chytiť do rúk aj sami, keď potrebujeme si vymaľovať byt. Pritom sa ani nepozastavíme nad tým, ako takáto „drobnosť“ vzniká…

„Za výrobou štetca je veľa komponentov, ktoré taký štetec obsahuje,“ uvádza nás do tajomstiev výroby Anton Tekeľ. Štetec pozostáva z plechového dielu a plastovej rúčky, ktoré v Roteku vedia vyrobiť – ako vstrekovaciu formu podľa priania zákazníka.

„Prvým krokom je namodelovanie požadovaného štetca s tým, že zákazníkovi potom posielame na schválenie toho, či v takom stave si to predstavoval,“ hovorí A. Tekeľ. Konštruktéri a technológovia pracujú v technickej kancelárii, kde modelujú rúčku štetca do vstrekovacej formy. Zaberie im to aj 20 hodín práce. Z mnohoročných skúseností A. Tekeľ odporúča, aby konštruktér mal aspoň stredoškolské vzdelanie a ovládal profesionálne programy CAD na modelovanie a CAM na obrábanie.

„Konštruktér zohľadňuje technologický postup pri modelovaní formy. Už vie, keď modeluje formu, aký technologický postup sa použije, či je to klasické obrábanie frézou, či je to frézovanie, sústruženie alebo sa musí používať elektrozhybné obrábanie.“

Po namodelovaní prichádza ešte vytvorenie prototypu štetca z duralu alebo plastu, ktorý sa dá reálne vyskúšať, chytiť do rúk, a po jeho odsúhlasení zo strany klienta prichádza na rad výroba samotnej vstrekovacej formy. Forma na štetec patrí k tým jednoduchším, ale v Roteku vyrábajú aj zložitejšie diely napríklad pre automobilový priemysel. Konštruktér pri modelovaní formy zohľadňuje, akú veľkú produkciu zákazník plánuje. Aby jednoducho splnila jeho požiadavky na množstvo. V prípade štetcov hovoríme aj o niekoľkých miliónoch vylisovaných kusov…

Od výkresu z technickej kancelárie až po samotnú rúčku štetca ešte vedie dlhá cesta. Objednaný narezaný materiál treba vyhrubovať, napíliť, obrúsiť. Až následne sa pristúpi k obrábaniu na CNC strojoch. „Pri takýchto formách, akou je štetec, využívame vysokovýkonné frézy, náradie, ktoré nám urýchľuje čas obrábania.“

Keď je forma opracovaná trieskovým obrábaním, nastupuje nástrojár. „Nástrojár je lekár celej formy, pretože on vie, ako sa podľa dokumentácie bude forma skladať, kde ktoré komponenty musia byť vyleštené a potom skladá z jednotlivých komponentov celú zostavu formy.“

Ani týmto sa proces výroby ešte nekončí. Nesmie chýbať kontrola kvality, aj samotné odskúšanie zákazníkom a napokon aj prípadná údržba do budúcna.

Skúsenosť z nižnianskej firmy dokazuje, že aj strojárska produkcia vie byť kreatívna: „Vyrábali sme podkovy pre kone, držiaky na bielenie zubov, formy na PET fľaše…. Je to veľmi kreatívne. Nikdy nevieme, aký zákazník k nám príde, ale snažíme sa, aby sme každému zákazníkovi vyhoveli.“

Strojárenstvo je potrebné ku všetkým odvetviam v priemysle a v živote. Má toto povolanie perspektívu? Odpovedá Anton Tekeľ: „Strojárske firmy napredujú a odborníci chýbajú. Každá firma na Slovensku potrebuje veľa mladých strojárov, ktorí sú perspektívni a majú chuť pracovať. Títo ľudia budú mať vždy perspektívu, pretože ‚strojárina‘ je na celom svete a uplatnia sa kdekoľvek.“

Ďalšie webináre